Ustawienia dostępności strony

większy tekst mniejszy tekst kontrast negatyw domyślne zamknij

TRUDNA LEKCJA HISTORII

TRUDNA LEKCJA HISTORII

We wtorek 15 listopada uczniowie klas 8f i 8h pod opieką p. M. Dudki, p. M. Kalinowskiej – Murzyn, p. M. Marty Paczyńskiej i p. M. Trzepaczki uczestniczyli w wyjeździe do Miejsca Pamięci – Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – Birkenau. Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsca, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu – eksterminacji narodu żydowskiego.Obóz Auschwitz I to miejsce, gdzie naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B. To tutaj Niemcy mordowali Żydów przywożonych w pierwszych masowych transportach, prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS.

W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Na blisko 200 hektarach zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie”.

To najważniejsza lekcja, którą powinniśmy wynieść z wycieczki do miejsca, które na każdego działa inaczej, ale każdego zmusza do refleksji i zadumy.