Szkoła Podstawowa nr 4 rozpoczęła pracę w 1970 roku.

W dniu 25.02.1973 r. otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski i imię Mikołaja Kopernika. W 1985 r. powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły i rozpoczęto budowę nowego skrzydła szkoły, które zostało oddane do użytku w 1992 r. W 1994 r. finansowanie szkoły przejął Urząd Miasta i Gminy Andrychów. Od tego czasu placówka powiększyła się o kolejne nowe skrzydło i nowoczesną halę sportową. Obecnie w szkole funkcjonuje klasa integracyjna, która uczy się w pięknej profesjonalnej sali - pracowni integracyjnej. Na sukcesywnie organizowanych szkoleniach pedagogicznych nauczyciele rozwijają swoje umiejętności w zakresie kształcenia i wychowania dzieci.

„Czwórka" to szkoła nieustannie rozwijająca się i poszukująca takich form i metod kształcenia oraz wychowania, które odpowiadają zmieniającej się rzeczywistości i mogą wyposażyć Jej absolwenta w umiejętności użyteczne w XXI w.

Gwarantujemy:

• wszechstronny rozwój talentów i uzdolnień podczas zajęć różnych kół: matematycznego, informatycznego, plastycznego, szachowego i językowego;

• specjalistyczne zajęcia wspierające rozwój dziecka;

• zajęcia w klasie integracyjnej prowadzone w sali z zapleczem relaksacyjnym (z dziećmi pracuje dwóch nauczycieli);

• zajęcia w klasie autystycznej (oddział liczy do 4 uczniów i pracuje w nim asystent nauczyciela);

• porady logopedy, psychologa i pedagoga;

• atrakcyjne zajęcia w świetlicy szkolnej (dwie sale) otwartej w godzinach od 6:50 do 16:20;

• smaczne, zdrowe i urozmaicone, tanie obiady w stołówce szkolnej.

Dysponujemy:

• salami lekcyjnymi (z zapleczami) wyposażonymi w wiele atrakcyjnych pomocy dydaktycznych;

• świetnie wyposażoną bazę sportową, w skład której wchodzą: nowa hala sportowa, sala gimnastyczna, antresola z wyposażeniem z programu „Radosnej Szkoły”, boiska rekreacyjne, atestowany plac zabaw;

• nowoczesnym sprzętem multimedialnym: tablice interaktywne, laptopy, projektory;

• biblioteką z obszernym księgozbiorem, komputerami i Internetem.

Organizujemy:

• imprezy klasowe i szkolne: Dzień Matki i Ojca, Babci i Dziadka, Jasełka, Dzień Sportu, Święto Patrona Szkoły;

• bale: andrzejkowy i karnawałowy;

• konkursy: recytatorski, plastyczny, logopedyczny, piosenki, matematyczny, ekologiczny, ortograficzny;

• wyjazdy do teatru i kina;

• wycieczki turystyczne połączone z warsztatami edukacyjnymi;

• wyjścia na basen połączone z nauką pływania;

• zawody sportowe;

• działalność drużyn zuchowych „Brykające tygryski” i „Uciekające kurczaki”;

• Wyjazd na "zielone szkoły".

Zapewniamy bezpieczeństwo poprzez:

• całodobowy monitoring wewnętrzny i zewnętrzny;

• bezpieczną kartę;

• opiekę pielęgniarki szkolnej.

Współpracujemy z:

Urzędem Miejskim, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Biblioteką Miejską, Centrum Kultury i Wypoczynku, Policją, Strażą Miejską, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Parafią św. Stanisława oraz Izbą Regionalną.

W Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie ubezpieczono uczniów pochodzenia romskiego od NNW, dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu „Integracja Społeczności Romskiej w Polsce na lata 2021-2030”.