„Żebym zdążył to opowiedzieć"

„Musimy sobie i światu postawić pytanie, ile prawdy o strasznych doświadczeniach totalitaryzmu udało nam się przekazać młodszym pokoleniom. Myślę, że dużo, ale nie dość”.
W. Bartoszewski

W dniu 13 marca uczniowie klasy 8a pod opieką p. Moniki Dudki i p. Małgorzaty Czaickiej wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – spotkaniu z p. Zdzisławą Włodarczyk – ocalałą z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście w Oświęcimiu, w ramach projektu „Żebym zdążył to opowiedzieć”. Pani Zdzisława Włodarczyk w sierpniu 1944 r. po wybuchu Powstania Warszawskiego razem z rodzicami i młodszym bratem trafiła do obozu Auschwitz. Umieszczono ich w Birkenau: ojciec był w obozie męskim, a mama i dzieci w obozie dla kobiet. W styczniu 1945 roku matka została ewakuowana do obozu Neustadt – Glewe, natomiast Pani Zdzisława razem z bratem zostali „wyzwoleni” w Auschwitz. Ojciec był wywieziony do podobozu Flossenbürg i tam zginął.

Pani Zdzisława opowiedziała o swoim dzieciństwie w Warszawie, latach wojny i okupacji oraz trudnych wspomnieniach z obozu. Spotkanie było dla uczniów wyjątkową, żywą lekcją historii, pełną wzruszeń i refleksji. Pani Włodarczyk skierowała do młodych ludzi wiele ciepłych słów, swoje wystąpienie kończąc słowami: „Życzę Wam, żebyście nigdy nie doświadczyli wojny. Cieszcie się życiem, bądźcie dla siebie dobrzy, nie pozwólcie, żeby zło zwyciężyło”.

Jakże wymowne przesłanie na dzisiejsze czasy...