SZLAKIEM ORLICH GNIAZD

2 czerwca uczniowie klas 5c i 5d pod opieką p. Moniki Dudki, p. Ewy Gałosz i p. Magdaleny Kalinowskiej – Murzyn udali się na wycieczkę „Szlakiem Orlich Gniazd”.

Szlak Orlich Gniazd to zachwycająca trasa turystyczna prowadząca tropem średniowiecznych zamków. Twierdze wchodzące w jego skład broniły dawnego pogranicza Królestwa Polskiego ze Śląskiem. Jednak nie tylko pozostałości po zamkach przyciągają tłumy turystów. Urzekają także oryginalne formy skalne i mroczne jaskinie, które stanowią naturalne piękno Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Pierwszym punktem wycieczki była Jaskinia Łokietka, gdzie według legendy ukrywał się przed Czechami przyszły król Polski. Następnie uczniowie spacerując Doliną Prądnika mieli okazję zobaczyć Bramę Krakowską, słynne ostańce i ruiny zamku w Ojcowie. Kolejnym punktem wyprawy był zamek w Pieskowej Skale, którego historia sięga XIV wieku. Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu. Wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku.