Dumni z Powstańców!

Już po raz siódmy uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Moniki Dudki i p. Marty Paczyńskiej, wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „BohaterON – włącz historię”.

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek, a akcja „BohaterON” pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

W tegorocznej edycji nasi uczniowie wzięli udział w akcji „Dumni z Powstańców”. Jest to wirtualne miejsce pamięci o Powstaniu Warszawskim. Polega na zamieszczeniu na stronie internetowej kampanii wpisu, zdjęć lub filmu, wyrażających dumę i wdzięczność Powstańcom. Można to zrobić przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, czyli tyle ile trwało Powstanie Warszawskie.

Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.

Poniżej link, gdzie znajduje się mapa Polski z zaznaczonymi miejscowościami, w których mieszkają wszyscy „dumni z Powstańców”. My do nich należymy!

Zapraszamy do „klikania”

w serduszko…

Uczniowie klasy 4c i 6c Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie wraz z wychowawczyniami