Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

W dniu 11 maja 2022 r. grupa 46 uczniów oraz 4 opiekunów – p. B. Błasiak, p. A. Małysa, p. M. Paczyńska oraz p. M. Małysa, udała się na wycieczkę do Krakowa w ramach realizacji programu Poznaj Polskę. Pierwszym punktem trasy było zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu wraz z przewodnikiem. Opactwo to jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. W podziemiach i na parterze budynku obejrzeli zabytki związane z przeszłością klasztoru. Kolejnym punktem było zwiedzanie wzgórza wawelskiego wraz z Dziedzińcami Zamkowymi. Spacer historycznymi ulicami – Grodzką, Floriańską czy Kanoniczą, przybliżył uczniom historię powstania i rozwój Starego Miasta w Krakowie. Ukoronowaniem tej części wycieczki było zwiedzanie gotyckiej Bazyliki Mariackiej z drewnianym Ołtarzem Wita Stwosza. Ostatnim punktem podróży było zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Archeologicznym. Uczniowie obejrzeli ekspozycje dotyczące początków człowieka na ziemiach polskich i różnych kultur naszego obszaru od najdawniejszych czasów. Po muzeum oprowadzili uczniów przewodnicy. Ważnym elementem wyjazdu był obiad w Polskiej Restauracji Kresowej „Jarema”, mieszczącej się na placu Jana Matejki 5.

Zadowoleni uczniowie na długo zapamiętają tę wycieczkę.