Wizyta w planetarium

15 lutego uczniowie klas 7a, 7b i 8e i ich wychowawcy: Małgorzata Czaicka, Anna Małysa i Marek Małysa, rozpoczęli świętowanie urodzin naszego patrona Mikołaja Kopernika. Odwiedziliśmy odnowione Planetarium Śląskie w Chorzowie, które tak jak nasza szkoła, nosi imię wybitnego astronoma.
Pierwsze zwiedziliśmy wystawę “Astronomia”. W centralnym punkcie sali poświęconej nauce o gwiazdach znajduje się słynny projektor Zeissa, który wyświetlał w Planetarium Śląskim gwiazdy przez prawie 63 lata. Można tam również zobaczyć drewniany pulpit sterujący. Wokół sali rozmieszczone są interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią, między innymi różnego rodzaju instrumenty obserwacyjne, takie jak lunety czy teleskopy. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest pokój pozwalający na spacer wśród gwiazd w okularach 3D. Dzięki temu mogliśmy niemal dosłownie brodzić w ciałach niebieskich. Później uczestniczyliśmy w seansie “Jesteśmy gwiazdami”. Pierwsza część składała się z prowadzonej na żywo przez lektora wędrówki po nocnym niebie. Obserwowaliśmy gwiazdy, gwiazdozbiory, galaktyki i planety. Drugą częścią była projekcja filmu, który wyjaśniał, że my ludzie pochodzimy z gwiezdnego pyłu. Podróż w tajemnice wszechświata była niezwykłą przygodą. Wróciliśmy zadowoleni, że tak pasjonującą wyprawą rozpoczęliśmy obchody urodzin Mikołaja Kopernika, naszego wielkiego patrona, polskiego Leonarda da Vinci.