Niezwykła lekcja historii

13 grudnia uczniowie klas 8f i 8h pod opieką p. M. Dudki, p. M. Kalinowskiej – Murzyn, p. M. Paczyńskiej i p. M. Trzepaczki wzięli udział w wycieczce do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Celem wyjazdu był udział w warsztatach „Młodzi konspiratorzy” poświęconych Szarym Szeregom, podczas których uczniowie wysłuchali opowieści o działalności konspiracyjnej najmłodszych Polaków.

Warsztaty uzupełniło zwiedzanie ekspozycji muzealnej. W przestrzeni dotyczącej dwóch okupacji – niemieckiej i sowieckiej – przez pryzmat setek dokumentów i pamiątek z lat wojny zwiedzający mogli poznać realia życia codziennego, terror, politykę germanizacyjną. Zasadnicza część wystawy dotyczy Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Można tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek (w tym Dziennik mjr. „Hubala”), ale też dotknąć kadłuba brytyjskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, obejrzeć wnętrze rakiety V-2, której rozpracowanie było największym sukcesem wywiadu AK, czy poznać sylwetki cichociemnych.

W skali kraju Muzeum Armii Krajowej, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, jest najważniejszym muzeum czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku, jest też jedyną tego typu placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym.