Emocje w obiektywie" - szkolny konkurs fotograficzny

Dniu 2 pażdziernika obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Empatii. Mini projekt przeprowadzany został na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VII, a głównym jego założeniem było rozwijanie wśród młodzieży umiejętności jaką jest "empatia".

Empatia składa się z czterech elementów, na które składają się kolejno:

1. Zdolność do widzenia świata z perspektywy drugiego człowieka.
2. Posiadanie postawy nieoceniającej i nieosądzającej.
3/4.Rozumienie uczuć naszego rozmówcy oraz komunikowanie mu nasze rozumienie przeżywanych przez niego emocji.

Dlaczego warto być empatycznym i jakie ta umiejętność daje nam korzyści?

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto współodczuwać stany i przeżycia emocjonalne innych ludzi, a mianowicie:
  • lepsze zrozumienie i akceptowanie ludzi;
  • łatwiejsze budowanie relacji z innymi;
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości;
  • poprawa relacji z bliskimi.
Empatia zatem ściśle wiąże się z emocjami. Emocje są dobre, a umiejętne ich rozpoznawanie, przeżywanie i ich okazywanie jest bardzo ważne, ponieważ pomagają drugiemu człowiekowi zrozumieć naszą sytuację oraz sygnalizują, że potrzebujemy wsparcia.

W nawiązaniu do obchodów Międzynarodowego Dnia Empatii zorganizowaliśmy w naszej szkole szkolny konkurs fotograficzny pt. "Emocje w obiektywie".

Przedmiotem konkursu zostały fotografie prezentujące emocje, przeżycia lub nastroje oraz sytuacje z nimi związane. Zadaniem konkursowym było zarejestrowanie techniką fotograficzną wyrazu twarzy, miny, gestów, pozycje ciała bądź naturalne sytuacje dnia codziennego.

Cele konkursu:

• rozwijanie umiejętności dostrzegania specyfiki i wyjątkowości,

• odkrywanie cech osobowościowych,

• promowanie pasji fotograficznych.

W ramach rozstrzygnięcia wyłoniono trzech laureatów:

I miejsce - Emilia Zięba kl. Vc

II miejsce - Liliana Zuśka kl. Vc

III miejsce - Damian Socała kl. Vc

Wyróżnienie - Stanisław Korbel kl. IV c

Wszystkim dziękujemy za chęć udziału w konkursie, pomysłowość i odwagę!

Gratulujemy!