Wycieczka klasy 4c do Wygiełzowa

26 października uczniowie klasy 4c wzięli udział w wycieczce do skansenu w Wygiełzowie.

Wycieczka rozpoczęła się od warsztatów garncarskich, podczas których uczniowie zapoznali sięz technikami ręcznego formowania naczyń z gliny i ich zdobienia oraz z tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Uczniowie dowiedzieli się, skąd się bierze glina, do czego służyły dwojaki i dlaczego ulepioną z gliny miskę trzeba wypalić w bardzo gorącym piecu żeby, była twarda. Przede wszystkim jednak spróbowali swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego
w Wygiełzowie. Wszystkie obiekty znajdujące się na terenie skansenu stanowią zabytki budownictwa i wyposażenia w sprzęt z końca XVIII oraz I i II połowy XIX wieku. W skład skansenu wchodzą 23 obiekty budowlane. Uczniowie zwiedzili m.in. dom miejski z Chrzanowa z 1804 r., chałupę sołtysa z Przegini Duchownej z 1862 r., zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku, czy dwór z Drogini. Przewodnik ciekawie opowiadał o tym, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców wsi.

Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do Andrychowa.