Wycieczka do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

10 marca uczniowie klas 4c i 4d wzięli udział w wycieczce do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym punktem wycieczki był udział w lekcji muzealnej dotyczącej naszego patrona: „Mikołaj Kopernik – bystr(ŻAK) z astronomii”, podczas której uczniowie zapoznali się z historią życia astronoma, dowiedzieli się jak wyglądały jego studia oraz późniejsza kariera. Główną atrakcją zajęć była kolekcja instrumentów astronomicznych z epoki, a także ciekawostki z życia krakowskich żaków. Lekcja odbyła się w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, który ma już ponad 600 lat. Uczniowie zwiedzili średniowieczną bibliotekę, skarbiec, pokoje profesorskie oraz Aulę Jagiellońską, w której odbywają się obecnie najważniejsze uroczystości uniwersyteckie.

Dodatkową atrakcją była wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne”. Na ekspozycji przygotowano ponad 40 stanowisk, gdzie możliwe było samodzielne wykonanie eksperymentu fizycznego albo posłużenie się kopią starego przyrządu matematycznego czy astronomicznego.

Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się na spacer po Rynku Głównym, uliczkach Starego Miasta i Powiślu oraz odwiedzili Smoka Wawelskiego.

Opiekunowie: p. Monika Dudka, p. Alicja Górska, p. Lidia Siwek, p. Mateusz Trzepaczka