Światowy Dzień Ziemi 2021r. „Przywróć naszą Ziemię”

Światowy Dzień Ziemi 2021r.  „Przywróć naszą Ziemię”

Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone 22 kwietnia. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

- odmawiaj (refuse),

- ograniczaj (reduce),

- wykorzystaj ponownie (reuse),

- recyklinguj (recycle),

- kompostuj (rot). (źródło Wikipedia)

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole. Celem akcji będzie uwrażliwienie uczniów na piękno naszej planety, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego. Na zdalnych lekcjach wychowawczych uczniowie będą mogli wzbogacić swoją wiedzę ekologiczną korzystając z przygotowanej przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych prezentacji, a następnie sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz.

Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Tak! Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.

Obejrzyj w YouTube