Kopia obrazu Jana Matejki w naszej Szkole

Z okazji Święta Patrona Szkoły nasi uzdolnieni plastycznie uczniowie wykonali kopię obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Ten jeden z piękniejszych obrazów Matejki przedstawia Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Bezpośrednim pretekstem do namalowania obrazu była 400. rocznica urodzin astronoma przypadająca w 1873 roku. Do malowania obrazu artysta przystąpił w lecie 1872 i ukończył go w roku następnym. Do obrazu pozował warszawski lekarz i przyrodnik - doktor Henryk Levittoux.
Dzieło zakupiono ze składek publicznych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nadal jest jego właścicielem. Obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” zdobi do dziś aulę Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasz „Kopernik” zdobi korytarz nowego skrzydła Szkoły. Wykonany jest w skali 1:1, a więc ma te same wymiary, co oryginał. Składa się z piętnastu części. Każda z nich została wykonana przez jednego ucznia, a poszczególne elementy złożone zostały w jedną - całkiem udaną - całość.

Obraz namalowali:

Martyna Wojewodzic

Emilia Dwornik

Kornelia Fujawa

Magdalena Gwiżdż

Gabriela Kowalska

Julia Lachendro

Aleksandra Mikołajek

Weronika Stachurska

Liliana Żurek

Natalia Paczyńska

Liliana Wojewodzic

Paulina Sordyl

Natalia Szczepaniak

Nikola Kapela

Wojciech Kłobuch

Młodzi artyści świetnie poradzili sobie z niezwykle trudnym zadaniem, jakim było wierne odtworzenie fragmentu obrazu mistrza Matejki. Wykazali się niezwykłą wrażliwością plastyczną i sprawnością warsztatową. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom projektu. Jestem z Was dumna. Jesteście wspaniali !!!

Lidia Siwek